• 04 Mayıs 2017, Perşembe 17:20
SabahnurDEMİRCİ

Sabahnur DEMİRCİ

Gençler çözüm istiyor

Genç Bakış’ta önceki gece, siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik boyutlarıyla terör ve terörle mücadele tartışıldı.
Işık Üniversitesi’nde gerçekleşen programda, gençlerin teröre karşı sakin, kararlı ve bilinçli tepkileri dikkat çekti.

Öğrenciler, terör konusunun partiler üstü bir konumda ele alınmasını ve terör konusunun hiç kimse tarafından istismar edilmemesini istediler.
Özellikle istihbarata yönelik yapılanmanın ve zafiyetin dile getirildiği programda, en dikkat çeken konu, terörün dışarıdan desteklendiğine yönelik tespitlerdi.
İşte sabah dek süren Genç Bakış’tan satır başları:
Sadettin TANTAN (Eski İçişleri Bakanı)
-  Bu şekilde devam edersek 40 yıl daha terörle iç içe yaşarız.
-  1999 yılında dağılmak üzere olan bir örgüt, bugün devletle taraf olarak masaya oturan 25-30 milyar dolarlık servete ulaşan bir yapı haline geldi.
-  Gece Gündüz barışın deniyor. Kimle barışalım? Karşımızda başkaları tarafından kullanılan organize bir suç örgütü var.
-  Halktan başka kimse terörün önünde duramaz. Peki, halk nerde? Türk halkı, bilgisizliğe itildiği için kendi geleceğine karar veremiyor. İradesini teslim ettikten sonra takibini yapmıyor.
-  Siz gerçek bilgileri halkla bütünleştirmezseniz otomatik olarak ülkenizi sahiplenemezsiniz.
-  Türkiye’de terörle mücadele edecek hukuk araçları yok. Türk hukuk sistemi önleyici tedbirler bakımından bomboş. MİT dahil teknik kullanım yetkisi yok. Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerine bakıyorsunuz istihbarat teşkilatları çok geniş yetkilerle donatılmış. Bu ülkeler istihbarat teşkilatları üzerine inşa edilmiştir. Türkiye’de mali, ticari, kamu ekonomisi istihbarat teşkilatları var mı, yok. Zaten MİT’in hukuki ve kurumsal durumu belli, kolluk kuvvetlerinin istihbarat teşkilatları belli. Ama bizim hiçbir altyapımız yok.
-  Asma kesme ile bu iş çözülmez. Birincisi halk bilinçlendirilecek. İkincisi istihbarat ve sivil savunma yapısı güçlendirilecek. Türkiye terörle mücadele hukuk zemininde yapılacak. Hukuksuzluğa asla prim verilmeyecek.
-  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücü kendi menfaatlerine halel gelmesini istemeyen irade sahipleri tarafından ayaklar altına aldırılıyor. Türkiye tamamen hem siyaseten, hem ekonomik ve hem de güvenlik açısından esir alınmış vaziyette.
-  Wikileaks belgeleri 21. yüzyılın tehdit aracı gibi kullanıldı. Bizim gibi ülkeler tehdit edildi.
-  Adalet ve Kalkınma Partisi 2002 yılından beri kafamıza vura vura ben PKK ile mücadele edemem, edersem iktidarda kalamam diyor. Kimse buna karşı bir şey demiyor, diyemiyor. Beklerdim ki Meclis’te CHP ve MHP Genel Başkanları birlikte oturup siyasi kimliklerimizi attık milli kimlikle buradayız ülkeyi sahipleniyoruz desinler. Çünkü bugün PKK ile mücadele edecek
kuvvetler arkasında halkı görmek istiyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


onur onur 13.02.2017 16:02

güzel makale

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık