• 04 Mayıs 2017, Perşembe 17:20
RamazanAlbayrak

Ramazan Albayrak

Soğuk Çay Savaşları

Dünyanın en önemli çay üreticisi ve çay pazarlarından biri olan ülkemizde, kişi başına yıllık çay tüketimde 2,6 kilogram ile ilk sırada yer alıyor. Hane başına düşen tüketim miktarı ise neredeyse 7 kilogramı buluyor. Siyah çayıydı, organik çayıydı, Yeşil çayıydı, Beyaz çayıydı derken bu yaz pazarın en önemli oyuncusu soğuk çay olacak gibi.

1904 yılında Saint Louis Dünya Fuarı'nda İngiliz Richard Blechynden tarafından geliştirilen "buzlu çay" fikri,  Blechynden, ın yakıcı bir havada sıcak çayını buz küplerinin üzerine dökerek satmayı düşünmüş, ve satışlarında patlama yaşamış, buzlu çayın babası olarak tarihe geçmiştir.


Türkiye soğuk çayla 1993 yılında  Lipton Ice Tea ile tanıştı bazı markalar vardır marka adı ürünün adının önüne geçer farklı bir markayı alırkn bile o simi telafüz ederek alırız Lipton Ice Tea de bunlardan biri oldu pazara adeta hükmetti. Soğuk çay üretimindeki maliyet ve standartlar  meşrubat üretiminden çok farklı olmadığı ve ekstra bir yük getirmediği için Coke nin Nestle birleşip Nestea sonra da Fuse teamarkaları ile pazardaki yerini alması sonrada ABD nin ünlü soğuk çay markası Arizona Iced Tea. Türkiyenin çayı sloganı ile siyah çay pazarının lideri olan çaykur Didi hamlesi ile taşları yerinden oynattı diyebiliriz hayatında soğuk çay içmeyen hatta deneme fikrini aklından bile geçirmeyen çay dediğin demlikte tavşan kanı gibi olur  biz çayı çerken az soğuduğu zaman bile içmiyoruz bide soğuk buzlu çaymı içilir diyen binlerce  kişi merak  edip  içti, alıp evine götürdü. Kaçak çayın çok tüketiltiği güney ve doğu bölgelerinden bile gelen satış rakamlarında yoğun bir talep olduğunu doğrular nitelikteydi.  Meşrubatçılar Derneği (MEDER) Başkanı Emin Burat, geçen yıl verdiği bir röpörtajında Önümüzdeki yıllardaki büyüme oranının  geçmiş yıllardaki büyümenin üzerinde olacağını ve artarak devam devam edeceğini. Bunun yanı sıra   soğuk çay, meyve suları ve enerji içeceklerinin gazlı içeceklerden daha fazla büyüyeceğini  belitmişti.


 Geçen yıl Ice Tea  pazarında bende varım diyen çaykur Didi markasıyla  20-25 milyon satışıyla tüm ezberleri bozdu, eğer üretim kapasitesi yeterli olsaydı belki bu rakamın üzerinde bir 10-15 milyon adet daha eklenebilirdi. Geçen yıl Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU yaptığı bilgilendirme toplantısında soğuk çay pazar satışlarının yüzde 85 inin üç büyük pazarda olduğunu ama kendilerinin yüzde 40 ını üç büyük şehirde yüzde 60 ınıda Anadoluda gerçekleştirdiklerini söylemişti bun da hiç kuşkusuz  çaykur sahıp oduğu güçlü dağıtım ağı ,marka sahiplenmesi tüketicinin ürünü kendine ait hissetmesi en önemli etkenlerden. Sayın Genel Müdürün bu toplantıda bahsettiği en önemli konulardan biride Demleme süretiyle soğuk çay üretim çalışmalarımız var, eğer olumlu sonuçlar alırsak bu yönde bir üretimimiz olacak demişti  organik üretimin öneminin arttığı ve hızla yayıldığı hedefi siyah çay ve diğer ürünlerinde üretiminin tamamını organik yapmak olan çaykur için artı bir değer olacaktır diye  düşünmekteyim.

İçecek sektörü  diğer kategorilere göre 3 kat daha hızlı büyüyor. Dünyada halen 3 milyar kişinin  buzlu çayı hiç denemediğnden bahsedliyor. Bu rakam sektörün potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor. Bu yaz soğuk çay savaşları kaçınılmaz gibi belki pazarda marka birleşimleri olacak veya kendine hedef koyan cesur girişimci yerel firmalardan bazıları  yeni bir markayla pazardan pay hedefleyeceklerdir. Tanıtımlar, Reklam kapmanyaları, doğru reklam mecralarının  seçimi , sponsorluklar vb. Argümanların satış rakamlarına büyük etki edeceğinden şüphe yok. Bu yıl Ramazan ayının sıcak günlere rastlaması soğuk çayı iftar sofralarının vazgeçilmeleri arasına sokmaya şimdiden aday. Çay Dünyası Gazetesi olarak Sektörün farklı ürün segmentlerindeki olumlu gelişmeler hepimizi sevindiriyor umuyoruzki sektörde ortak çalışmaların sayısı artar üretici ve sanayiciye olumlu katkı yapabilecek birliktelikler sağlanır. Herkese iyi çalışmalar dilerm

Ramazan ALBAYRAK 13/03/2014


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık