• 04 Mayıs 2017, Perşembe 17:20
AhmetAlbayrak

Ahmet Albayrak

ÇAY TEMSİLCİLERİ ARANIYOR

Yeni çay sezonu başlıyor. Heyecanımız çok büyük zira geçtiğimiz yıl Türk çay sektörü tarihinin en verimli sezonunu geçirmiştik. Bu yıl hepimizin beklentisi geçtiğimiz yıl uygulanan politikaların daha sağlam zeminlere oturtularak bu yıl da istikrarın devam etmesi.

Çaykur, özel sektör ve üretici, ülkemiz çay sektörünün en önemli ayağı. Tabi bir de pazarlama ayağı var ama şimdilik ondan bahseden yok. Zaten Türkiye'de çay satamama gibi bi sorun da yok. O yüzden pazarlama ayağını şimdilik es geçiyorum. Yukarıda bahsettiğim çay sektörünün bileşenleri kimsenin zarar görmeyeceği yeni bir çay kanunu istiyor. Yıllardır istiyor, dün de istiyorlardı bugün de istiyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Çay Konseyi'nin seçimli olağan genel kurulu yapıldı ve mevcut başkan İmdat Sütlüoğlu başkanlığa yeniden seçilerek görevine devam etti. Kendisini buradan kutluyorum çay sektörü için çok büyük fedakarlıklar yapıyor. Ulusal Çay Konseyi'nin toplantılarına ikinci kez katıldım. Yaklaşık on ay önce yazın bir toplantıya daha katılmıştım. Toplantıların gündemleri farklıydı ama konuşulan bir konu vardı ki o hiç değişmedi.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, geçtiğimiz yıl da konuşmasında "Çay Kanunu'nun" çıkmamasından yakındı, bu yılda aynı konudan yakındı. Önceden kendi içimizde ki problemlerden dolayı çıkmıyordu diye zannettiğimiz kanunun aslında bakanlığın ilgisizliğinden çıkmıyor. Bakanlık çay kanununu önemsemiyor, Bakanlık Rize halkı'nın isteklerini önemsemiyor, Bakanlık bir sektörün birlik olup gösterdiği iradeyi yok sayıyor...

Siyaset konuşmak siyaset yapmak bizim harcımız değil bunu buradan net bir ekilde belirtirken şunu da söylemek istiyorum. Ey siyasetin beşiği, liderlerin şehri Rize, yok mu içinde seni sen yapan, senin en büyük karakterin olan, senin milletinin tek geçim kaynağı olan "Çayını" konuşacak bir lider, bir vekil, bir siyasetçi, bir bürokrat... Biz şehrimizden çıkan insanlarla bu kadar övünüyoruz yaptıkları işlerle övünüyoruz, koca ülkeyi yönetiyorlar gururlanıyoruz... Sıra çaya gelince neden bir arapa boyu yol alamıyoruz.

Gelişen büyüyen bir ülkeyiz neden sıra çaya gelince seksen model kanunla yol almaya çalışıyoruz. Sektör biz tıkandık diyor, projelerimiz var önümüzü açın diyor. Üstüne bide önerisini de sunuyor buna rağmen neden hazırlanan çay kanunu taslağı bakanlığın tozlu raflarında duruyor. Benim ne çay fabrikam var ne de tonlarca çaylığım. Toplasan Babamın bir ton çayı ya vardır ya yoktur. Ben Rizeli bir genç olarak kendime vazife ederek sorguluyorum bunları. Önümüzde bir seçim var Rize'den üç vekil çıkacak. Hangi partiden çıkarsa çıksın içlerinden biri ben çayın vekili olacağım desin. Mecliste çayı ben temsil edeceğim desin. Geçtiğimiz yıl sektör çok güzel bir ivme yakalıdı bunu sürdürülebilir kılmak için elinizden geleni yapın. Lütfen çayı önemseyelim. Rize'yi refaha ulaştırmak çayı kalkındırmaktan geçer. Seçilecek vekillerin bu bilinçte olmasını temenni ediyorum.

Çay bu topraklar üzerinde doksan yılı geride bıraktı. Her yıl artan heyecanımızla bu sezonun da üreticilerimize ve çay sanayicilerine bereketli geçmesi dileğiyle yeni çay sezonumuz hayırlı olsun. Unutumlayalım çay bize miras değil, gelecek nesillere bırakmamız için bir emanet. Lütfen emanetimize sahip çıkalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık