Mesh Stick Projesi İle Çayın Yeni Şekli

ENPA Gıda Ambalaj’da Pazarlama Müdürü olarak Mesh Stick projesi üzerinde çalışan Saadet Hanım ile hem eğitim hemde iş hayatında ki başarılarını anlattı. Dr. Hamit Vanlı’nın öncülüğü ve yönlendirmesinin etkileri büyük olduğunu dile getiren Saadet Hanım şirketin büyümesindeki süreçlerinden bahsetti.

Mesh Stick Projesi İle Çayın Yeni Şekli
  • 09 Temmuz 2014, Çarşamba 12:06

- Merhaba Saadet Hanım öncelikle siz ve kurumunuzu tanıyabilir miyiz?

 

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Mezuniyetim sonrası P&G Professional’da pazarlama bölümünde çalıştım. Bu sırada da Yeditepe Üniversitesi’nde Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans programına katıldım.

Yaklaşık 3 senedir aile şirketimiz olan ENPA Gıda Ambalaj’da Pazarlama Müdürü olarak Mesh Stick projesi üzerinde çalışmaktayım. Önümüzde ki aylarda ise, Sabancı Üniversitesi’nde doktora programına da başlayacağım.

 

- Ticarete atılımınız öncelikle başka alanlar üzerinden gerçekleşmiş. Endüstriyel temizlik mamulleri olmuş. Ev dışı tüketime atılımınız ne zaman gerçekleşti?

 

Şirketimiz 1986 yılında kurulmuştur. İlk faaliyet alanımız endüstriyel temizlik mamülleri alanıyla olmuş ve Unilever Endüstriyel distribütörü olarak, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce, Bolu çevresinde endüstriyel gıda ve temizlik ürünleri satışına başlanılmıştır. 2004 yılındaki yeniden yapılanmamızdan sonra şirketimiz İstanbul, Kocaeli, Trakya, Sakarya, Bolu, Düzce ve Batı Karadeniz bölgelerinde NIF grubu distribütörlüğü yapmakta ve Bolu’da açtığı şubesiyle Diversey Kimya’nın bütün ürünlerinin bu        bölgelerde distribütörlüğünü Aralık 2013 sonuna kadar devam ettirmiştir.

EDT haricinde farklı bir iş kolu olan gıda ve ambalaj alanına 2011 senesinde yatırım yaparak giren şirketimiz, öz sermayesi ile çay ve kahve dolum ve ambalajlama tesisi oluşturmuştur. Bölgenin bu alanda en önemli üretim merkezlerinden birisi olan tesismizde el değmeden tam otomatik makinelerle yurtiçi ve yurtdışı pazarlar için üretim yapılmaktadır.

 

 

- Bu kararı almaktaki amacınız nedir?

 

Bu karar şirketimiz açısından oldukça önemli bir dönüm noktası oldu. Her şeyden önce, pazarın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda bu kararı verdik. Günümüz dünyasında hızlı tüketim ürünlerinin önemi ve bu ürünlere olan talep giderek artmaktadır. Bundan önceki işimiz EDT alanında olduğu için, müşterilerimizin bu alandaki ihtiyaçlarını gözlemleme fırsatımız oldu. Günlük hayatın da vazgeçilmezi olan çay ve kahve için bu şekilde yenilikçi bir ambalaj ile müşterilerimize ulaşmak ve büyümemize bu alanda devam etmek istedik. Giderek müşterilerimizin daha az zamanının olduğu günümüz dünyasında, onların hem pratik, hem yenilikçi ürünümüz ile çay ve kahve keyfini istedikleri zaman ve yerde kolayca yaşamalarını amaçladık. 

 

-          Bu bağlamda çalıştığınız özel firmalar oldu mu?

 

Bu alana yeni girdiğimiz dönemde, bilgi birikimimizin oluşması için, alanında uzman iş ortaklarıyla çalışmaya başladık ve devam ediyoruz. Bu ürünün oluşturulmasında, Dr. Hamit Vanlı’nın öncülüğü ve yönlendirmesinin etkileri büyük olmuştur. Kendisi, hem yurtiçinde, hem uluslararası alanda farklı firmalar ile çalışmış, danışmanlık vermiş ve sektörün otorite isimlerinin başında gelmektedir. Hamit Bey bize hem doğru ürünün seçilmesi hem de doğru kanallar ile ilerlenmesi konularında her zaman destek oldu.Bunun haricinde, ürünümüzün ambalajı ve ürün gıda güvenliği için Yıldız Teknik Üniversitesi’nden destek almaktayız.

 

- Üretim aşamasında nelere dikkat ediyorsunuz? İçeriğinizde bilinenin dışında hangi aşamaya ağırlık veriyorsunuz?

 

Her şeyden önce fabrikamızın lokasyonu bu projenin  önemli bileşenlerinden birisidir. Fabrika kuruluş çalışmalarında her adımda uluslararası standartların öngördüğü imalat malzemeleri ve gereklilikler kullanılmış ve imalat şekli buna göre tasarlanmıştır. Üretim tesisimiz tam otomasyon ile el değmeden çalışmaktadır. Ürün geliştirme süreçlerinde, Dr. Hamit Vanlı gözetiminde, laboratuvar ortamında detaylı çalışmalar gerçekleştirildi. Her zaman tüketiciye sunulacak olan ürünlerin, renk, koku, tat itibariyle standardının sağlanması için uzun soluklu analizler ve karşılaştırmalarda bulunduk. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki birçok farklı bahçelerden numuneler getirtilmiş ve her bir numune tarafsız bir puanlama sistemine göre test edilmiştir. Tüm bunlardaki amacımız, tüketicilerin beğenecekleri tadı onlara sunmak ve bu tadın devamlılığını sağlamaktır. Çubuğun çapı, hacmi, uzunluğu, delik çapı ve sayısı üzerinde çalışılmış ve bu özelliklerinin ürün ile örtüşür şekilde olmasına dikkat edilmiş, maksimum etkinlik sunması amaçlanmıştır. Bu kültür, adını da bir çubuk üzerinde 1000’den fazla demleyen deliklerinden alan “Mesh Stich” marka ismi ile tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır.

 

-          Çeşitlerinizi belirlerken 2’ye ayırmışsınız. Uzun ve kısa çay çeşitleri olarak. Burada dikkate aldığınız nokta nedir?

 

Mesh, çayın ve kahvenin bütün dünyadaki ortak değerlerini, günlük yaşama en modern ve en kolay kullanım şekliyle getiriyor. Mesh Stick’i tüketicilerimizin daha kolay tutmaları için bir çubuk formunda ürettik. Dolayısıyla, Mesh ile kaşık kullanılmasına gerek kalmıyor. Meshʼi büyük ve küçük olarak iki boyda sunmamızın nedeni, farklı bardak ve kupalarda rahatça kullanabilmesidir.

 

- Hangi test aşamalarından geçti ve kullanımı ne derece sağlıklıdır?

 

Mesh çubuk çay ve kahve ürünlerinin güvenle tüketilebilmesi için Avrupa Birliği standartlarına (EU 10/2011) ve kurallarına uygun özel bir ambalaj ile üretilmektedir (1935/2004/EC ve 2023/2006/EC (GMP)). Bu ürünlerin ambalajı, yiyecek ve içecek tüketimi için üretilmiş olup, paketlerin uygunluğu en zorlu test koşullarında FDA tarafından akredite edilmiş Avrupa laboratuvarlarında   denenerek onaylanmıştır. Müşterilerimiz, Mesh Stick ürünlerini güvenle ve keyifle tüketebilecekler.

 

-          Bu konuda sektörde ki yeriniz hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Fabrikamız bu sene içerisinde tam kapasite ile üretim yapmaya başladı. Üretime başlamamız ile birlikte, pek çok Avrupa Birliği ülkelerine ihracat kanalı ile giriş yaptık.HoReCa kanalı ve ulaşım sektöründen ciddi talepler almaktayız, çünkü buralarda kullanımı kolay, hijyenik ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Yurtiçi satışları için de ulusal ve uluslararası zincirler ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

 

- Tüketici tercihlerine ne derece önem veriyorsunuz ve gelecekteki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yaptırdığımız Pazar araştırmaları sayesinde, satın alım tercihinde tüketicilerin lezzet, koku, marka, aroma, fiyat, hijyen sıralamasına dikkat ettiklerini biliyoruz. Lezzet açık ara önde çıkmaktadır.

Tüketicilerin ürünlerimizi ilk gördüklerinde verdikleri tepkiler ise “yaratıcı, pratik, orijinal” ifadeleri olmaktadır. Beğenenler için kullanımı kolay, ambalajı güzel, karıştırması ve taşıması kolay özellikleri ilk planda çıkmaktadır. Bu özellikler toplamda pratiklik ve ambalajın güzelliği özelliğine referans vermektedir. Tüm bunlara ek olarak, poşet çay pazarı içinde yenilikçi bir yaklaşıma yer olduğu ve bu pazar içinde bizim ürünlerimizin, inovatif ve pratik ürünler olarak görüldüğü anlaşılmaktadır. Tüketiciler nezdinde beğenilmesi, iş yerinde çalışırken, mola sırasında, ders çalışırken, maçta ve seyahatte çay içme alışkanlıklarının belirgin bir bulgu olarak öne çıkmasının ürünlerimiz adına önemli bir fırsat yarattığını düşünüyoruz. Çünkü bu içme alışkanlıklarının hepsinde pratiklik ön plandadır. Ürünümüzün damlatmama özelliğinin, tüketici içgörülerine doğrudan oturan ve en büyük farklılık yaratacak özellik olarak algılanması tüketici beklentilerini karşıladığından tekrar satın alma eğilimi gözlenmektedir.

Hem yurtiçi hem yurtdışında, bu şekilde tüketiciye katma değer katan bir ürünün ülkemizde üretiliyor olması konusunda hep olumlu geri bildirimler alıyoruz ve bu bizi bundan sonraki adımlar için de   cesaretlendiriyor.Bundan sonra da, ürün portföyümüzü, tüketici beklenti ve eğilimlerine göre çeşitlendirmeye devam edeceğiz. Türkiye ve dünyadaki değişen trendleri takip eden, pazara yeni ürünler sunmak için çalışan bir ekip ile inovatif ürünleri pazara sunmayı amaçlıyoruz. Enerji içecekleri, soğuk çay ve kahve çeşitlerinin önümüzdeki dönemlerde portföyümüze eklenebilmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

Beğendim 3 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık