Bakan EKER ''Tarım Kredi Kooperatiflerinin 10. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.''

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirilen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin 10. Olağan Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada, genel kurulun hayırlı olmasını diledi.

Bakan EKER ''Tarım Kredi Kooperatiflerinin 10. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.''

2002 yılı genel seçimlerinin ardından tarımla ilgili bir toplantı yapıldığını ve kendisinin de davet edildiğini dile getiren Bakan Eker, toplantıda Tarım Kredi Kooperatiflerinin geleceğinin konuşulduğunu ifade etti.

O zamanki tabloya göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinin sürekli zarar ettiğini ve kapatılması gerektiğinin konuşulduğunu anımsatan Bakan Eker, bununla ilgili o zaman Dünya Bankası ve IMF'e de "sipariş raporlar" hazırlatıldığını söyledi. Kendisinin, o toplantıda kanaatlerini dile getirdiğini belirten Bakan Eker, şunları kaydetti:

"Biz millete ve Türk çiftçisine inanıyoruz. Onların gücüne, iradesine, imanına inanıyoruz. Bir şeye sarılıp, iradeyle ortaya çıkarlarsa tüm problemlerin üstesinden geleceklerine inancımızı söyledik ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kapatılması değil, aksine gerekli düzenlemeler yapılıp, geliştirilmesi gereken bir kurum olduğunu ifade ettik. Hükümetimiz de bu yönde tüm adımları attı, yasal düzenlemeler yapıldı ve bugün hamdolsun, Tarım Kredi Kooperatifleri Türkiye'nin en saygın, büyük kuruluşlarından biri, en büyük tarım ailesi haline gelmiştir."

Bakan Eker, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2002 yılında 302 milyon lira kredi kullandırabildiğine, bu rakamın 2014 yılında ise 6 milyar liraya çıktığına dikkati çekti. Faizlerin o yıllarda yüzde 59 düzeyinde olduğunu ifade eden Bakan Eker, bugün ise faizlerin yüzde 0 ile 7,5 arasında olduğunu ve birçok alanda sübvansiyonların etkin şekilde uygulandığını vurguladı. Bakan Eker, "Bu köklü aile günümüzde, 35 bin yerleşim yeri ünitesinde, bin 625 kooperatifte, 1 milyon 100 bin üye ile Türkiye'yi besliyor, ülkemizi bir yılda ziyaret eden 30 milyonun üzerinde turistin de karnını doyuruyor. Üstüne 18 milyar dolarlık gıda ve tarım ihracatı gerçekleştiriyor, 5 milyon 200 bin insanı istihdam ediyor" dedi.

62 MİLYAR DOLARLIK HASILA İLE AVRUPA'NIN EN BÜYÜK TARIM EKONOMİSİYİZ

Bakan Eker, tarımı stratejik bir sektör olarak ele aldıklarını belirterek, bu sektörü, günlük popülist politikaların alanı olmaktan çıkardıklarını söyledi. Projeleri de bu anlayışla hep uzun vadeli geliştirdiklerini anlatan Bakan Eker, Türkiye'deki toplam tarım desteğinin 2002 yılında 1 milyar 800 milyon lira iken, 2015 yılı itibarıyla 10 milyar liraya çıktığını bildirdi. Türkiye'nin net tarım hasılasının ise 2002 yılında 23 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bakan Eker, "Aldığımız tedbirler, uyguladığımız politika ve projelerle net tarım hasılası 2012 yılında 62 milyar dolarlara kadar çıktı ve Avrupa'nın birinci, dünyanın 7 büyük tarım ekonomisi haline geldik. Bu pozisyonumuzu da muhafaza ediyoruz" diye konuştu.

SON 7 YILDA AFETTEN ZARAR GÖREN 200 BİN ÇİFTÇİMİZİN BORCUNU ERTELEDİK

Tarıma verilen desteklere de değinen Bakan Eker, hükümet olarak çiftçiye ihtiyaç duyduğu her alanda destek verdiklerini ve bu desteğe devam edeceklerini bildirdi. Uygulamaya konulan ödeme kolaylıklarıyla, son 5 yılda 71 bin 744 çiftçinin 130 milyon lira borcunun, öz kaynaklar kullanılarak silindiğini anlatan Bakan Eker, son 7 yılda afetlerden zarar gören 200 bin çiftçinin 1,7 milyar lira borcunun 1 yıl ertelendiğini ifade etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, kendilerine kadar Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümetin koyunu ve keçiyi desteklemediğini bildirdi. Benzer şekilde, daha birçok alana destek verdiklerini anlatan Bakan Eker, tarım politikasında daha önceden sadece doğrudan gelir desteğinden ibaret olan destekleri mekanizasyonla, uygun krediyle, girdi destekleriyle 52 kalem desteğe çıkardıklarını ifade etti. Bakan Eker, bu ayın sonu itibarıyla, yılın ilk 4 ayında çiftçiye ödenecek nakdi karşılıksız desteğin 4 milyar 800 milyon lirayı bulacağını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin üyelerinden, birliklerine sahip çıkmalarını ve denetlemelerini isteyen Eker, birliğin her zaman daha az kar etmesi ve çiftçiye daha uygun fiyatla girdi desteği sağlaması gerektiğini kaydetti. Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Varol Yıldız da 30 yıl önce çiftçinin tüm ihtiyaçları gibi akaryakıtın da karaborsada olduğunu anımsatarak, bugün ise bir çok ihtiyacın Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçinin ayağına kadar götürüldüğünü söyledi.

Teşkilat olarak, 1 milyon 100 bin ortaklarının ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlatan Yıldız, "Sayın Bakanım, ülkemiz çiftçisi ve ortaklarımıza daha da düşük maliyetlerle hizmet verebilmemiz için, sizden bir istirhamımız olacak. Tüm çiftçi arkadaşlarım adına bir bankamızın olmasını arz ediyorum" dedi. Son genel kuruldan bu yana 4 yıldır görev yaptıklarını dile getiren Yıldız, "Biliyorum eksiklerimiz var. Bu eksiklerin farkındayız ve bunları aşmak için gayret ediyoruz. Bilerek çiftçimizin bir kuruşunun zayi olması için karar almadık. Hata yapan her kimse gereğini yaptık. Devletimizin mücadele ettiği konularda, biz de gücümüzün yettiği kadar mücadelemizi yaptık" diye konuştu. Genel Müdür İrfan Güvendi ise dünyada tarım algısının değiştiğini, tarımın artık stratejik bir sektör olarak görüldüğünü ifade etti.

Son 12 yıldır uygulanan başarılı politikalarla Türkiye'nin, tarımda Avrupa'da ilk sıraya yükseldiğini belirten Güvendi, Tarım Kredi Kooperatiflerinin de bu dönemde 20 kat büyüdüğünü söyledi. Bu yıl 6,5 milyar lira kredi kullandıracaklarını aktaran Güvendi, çiftçilerin finansman imkanlarını karşılamak için tüm imkanları seferber ettiklerini bildirdi.

Yeni yönetim göreve başladı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yeni Yönetim Kurulu, İlk toplantısının ardından, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti.

Merkez Birliği yeni yönetimi, ilk Yönetim Kurulu Toplantısı’nı yaptı. Merkez Birliği’nde gerçekleştirilen toplantıda Murat Kumaş Yönetim Kurulu Başkanlı’ğına seçilirken Selahattin Külcü ve Mesut Ölmez de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev aldılar.

Toplantının ardından Genel Müdür İrfan Güvendi eşliğinde Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kumaş, Başkan Vekilleri Selahattin Külcü ve Mesut Ölmez, Yönetim Kurulu Üyeleri İrfan Karakaya, İbrahim Ethem
 Üstüner, Veli Sar, Yaşar Terzi, Mehmet Şahin ve Ahmet Yoncacı, Denetçiler; Sinan Soylu, İsmail Daşdelen ve İlhan Saltık Bakan Eker’i makamında ziyaret ettiler.

Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Müsteşar Nihat Pakdil ve Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek’in de hazır bulunduğu görüşmede Bakan Eker, yeni yönetimi tebrik ederek, yeni kadronun herkes için hayırlı olması temennisinde bulundu. Eker; faaliyetleriyle, Türk Çiftçisi için son derece önemli olan Tarım Kredi Kooperatifleri'nin, bu bilinçle işini çok daha iyi yapacağına olan inancını dile getirdi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık