Rekolte düştü, kalite arttı

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğandevam eden 2016 yılı birinci sürgünü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan; Mayıs ayının ilk haftası başlayan yaş çay birinci sürgün dönemi Rize Ticaret Borsası ve Çaykur bünyesinde yaptırdığımız çalışmalar sonucunda rekoltenin %15-%20 civarında eksik olabileceğini öngörüyoruz dedi.

Rekolte düştü, kalite arttı

Yeni sezon yaş çay alım fi­ya­tı; 1,77 lira fiyat, 13 kuruş des­tek­le­me pi­ri­mi olmak üzere 1,90 lira ola­rak Gıda Tarım ve Hay­van­cı­lık Ba­ka­nı Sayın Faruk Çelik ta­ra­fın­dan açık­lan­dı­ğı­nı be­lir­ten Rize Ti­ca­ret Bor­sa­sı Baş­ka­nı Meh­met Er­do­ğan, "Açık­la­nan fi­ya­tın Çay­kur, özel sek­tör ve müs­tah­sil için ha­yır­lı ol­ma­sı­nı di­li­yo­rum. Ay­rı­ca Bakan Çelik’in açık­la­ma­sın­da Çay Ka­nu­nu’nun Tem­muz ayına kadar ta­mam­la­nıp, bu se­ne­ki çay se­zo­nu­na ye­tiş­ti­ril­me­si çay sek­tö­rü için se­vin­di­ri­ci bir haber ol­muş­tur. Çay sek­tö­rün­de ki tüm ta­raf­la­rın çı­ka­cak çay ka­nu­nu­nu des­tek­le­me­li­dir" şek­lin­de ko­nuş­tu.

%15-%20 ORANINDA REKOLTE DÜŞÜŞŞÜ OLACAK

Bu yıl Doğu Ka­ra­de­niz Böl­ge­si’nde Mayıs ayı­nın ilk haf­ta­sı yaş çayda bi­rin­ci sür­gün dö­ne­mi baş­la­dı­ğı­nı be­lir­ten Baş­kan Er­do­ğan, "Geçen sene bi­

rin­ci sür­gün re­kol­te­si 440 bin ton ola­rak ger­çek­le­şir­ken bu sene bu ra­ka­mın %15-%20 ci­va­rın­da eksik ol­du­ğu­nu ön­gö­rü­yo­ruz. Re­kol­te dü­şü­şü­ne ha­va­nın mev­sim nor­mal­le­rin­den soğuk ol­ma­sı etki et­miş­tir" dedi. Er­do­ğan re­kol­te dü­şü­şü­nün aynı za­man­da gerek Çay­kur ge­rek­se özel sek­tö­rün elin­de­ki stok­la­rı azal­ta­ca­ğı­nı ve bunun so­nu­cun­da arz talep den­ge­si­ni sağ­la­na­ca­ğı­nı ve kuru çay fi­ya­tı­nın yük­se­le­ce­ği uya­rı­sın­da bu­lun­du.

MÜS­TAH­SİL  ÇA­YI­NI YÜK­SEK Fİ­YAT­TAN SAT­TI 

Re­kol­te­nin düşük ol­ma­sı ne­de­niy­le aynı za­man­da çay alım yer­le­rin­de­ki iz­di­ha­mı or­ta­dan kal­dır­dı­ğı­nı söy­le­yen Rize Ti­ca­ret Bor­sa­sı Meh­met Er­do­ğan, bu du­ru­mun tar­la­da ka­li­te­yi art­tır­dı­ğı­nı ve müs­tah­si­lin yaş ça­yı­nı yük­sek fi­yat­tan sat­ma­sı­na sebep ol­du­ğu­nu açık­la­ma­la­rı­na ek­le­di.

Rize Ticaret Borsası ve Çay­kur ta­ra­fın­dan ya­pı­lan bi­rin­ci sür­gün de­ğer­len­dir­me­le­ri­ne iliş­kin öne­ri­le­ri­mi­zin özel sek­tör ve müs­tah­sil ta­ra­fın­dan iyi de­ğer­len­di­ril­me­si­ni önem­le tav­si­ye edi­yo­rum diyen Başkan Mehmet Er­do­ğan, 2016 yı­lı­nın bol ka­zanç ge­tir­me­si­ni te­men­ni edi­yo­rum di­ye­rek açık­la­ma­la­rı­nı ta­mam­la­dı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık