Türk Çay sektörünün gelişimi için her türlü desteği vermeye hazırız

Sri Lanka An­ka­ra Büyük El­çi­si P.M. AMZA ve Ka­ra­de­niz Böl­ge­si Sri Lanka Fahri Kon­so­lo­su Atil­la Ata­man Rize Ti­ca­ret Bor­sa­sı’nı zi­ya­ret ede­rek Türk Çay Sek­tö­rü hak­kın­da kar­şı­lık­lı görüş alış­ve­ri­şin­de bu­lu­nul­du.

Türk Çay sektörünün gelişimi için her türlü desteği vermeye hazırız

Rize Ti­ca­ret Bor­sa­sı Mec­lis Baş­ka­nı Resul Oku­muş, Yö­ne­tim Ku­ru­lu Baş­kan Yar­dım­cı­sı Hasan Uzun, Yö­ne­tim Ku­ru­lu Üyesi Tur­gay Turna ve Genel Sek­re­ter İsmail Ko­ca­man hazır bu­lun­du­ğu zi­ya­ret­te Tür­ki­ye- Sri Lanka ara­sın­da­ki iş­bir­li­ği­ni araş­tır­mak, çayla il­gi­li iki ülke ara­sın­da nasıl or­tak­lık­lar ku­ru­la­bi­le­ce­ği ko­nu­sun­da bilgi alış­ve­ri­şin­de bu­lu­nul­du.

TÜR­Kİ­YE OR­TA­DO­ĞU VE KAF­KAS­YA’NIN MER­KE­Zİ 

Bü­yü­kel­çi AMZA, “Sri Lanka ola­rak Türk çay sek­tö­rüy­le iş­bir­li­ği ha­lin­de ça­lış­mak is­te­riz. Türk çay sek­tö­rü­nün ge­li­şi­mi için her türlü tek­nik ve ele­man des­te­ği­ni ve­re­bi­li­riz” dedi. Ay­rı­ca AMZA, Tür­ki­ye’nin Or­ta­do­ğu ve Kaf­kas­ya’nın mer­ke­zi ol­du­ğu­nu, Tür­ki­ye üze­rin­den Or­ta­do­ğu ve Kaf­kas­ya’ya açıl­mak is­te­dik­le­ri­ni, Tür­ki­ye ile her türlü or­tak­lı­ğa hazır ol­duk­la­rı­nı, Tür Çay Sa­na­yi­ci­si­nin Sri Lanka’ya ya­pa­cak­la­rı ya­tı­rım­lar­da büyük des­tek ve­re­cek­le­ri­ni ifade etti.

Türk ça­yı­nın ge­li­şi­mi için dün­ya­nın dör­dün­cü büyük çay üre­ti­ci­si ül­ke­si olan Sri Lanka’ya git­tik­le­ri araş­tır­ma ge­zi­sin­de Sri Lanka çay üre­ti­mi­ni de­tay­lı in­ce­le­dik­le­ri­ni ifade eden Mec­lis Baş­ka­nı OKU­MUŞ, “Sri Lanka’nın çay üre­tim bil­gi­le­rin­den bizde ya­rar­lan­mak is­te­riz. İki ül­ke­nin or­tak­la­şa ça­lış­ma­sı ko­nu­sun­dan eli­miz­den ne ge­li­yor­sa ya­pa­rız” dedi.

TÜR­Kİ­YE SRI LANKA İÇİN ÖNEM­Lİ BİR PAZAR

Gö­rüş­me­de söz alan Baş­kan Yar­dım­cı­sı Hasan Uzun, “Daha önce Rize he­ye­tiy­le Sri Lanka zi­ya­re­ti­miz­de En­for­mas­yon Ba­ka­nıy­la yap­tı­ğı­mız gö­rüş­me­de Tür­ki­ye’nin ken­di­le­ri­ni için önem­li bir pazar ol­du­ğu­nu, 2014 yı­lın­da Sri Lanka’nın Tür­ki­ye’ye 34 bin ton çay ihraç et­ti­ği­ni, 2015 yı­lın­da 45 bin ton ihraç et­tik­le­ri­ni söy­le­di. Ama ne yazık ki Tür­ki­ye’nin resmi ka­yıt­la­rın­da böyle ih­ra­cat ra­kam­la­rı bu­lun­ma­mak­ta­dır. Tür­ki­ye’nin Sri Lanka için önem­li bir pazar ol­du­ğu­nu bi­li­yo­ruz” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık