ÇAYMER Takım Lideri Prof. Stephen Newton; Kalite ve tutarlılık yükselecek

Çay'ın sektörel rekabet gücünü ve verimliliği arttırmak için Bilim, Sanat ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteği ve Avrupa Birliği'nin finanse ettiği, "Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi" (TRAC) Projesi takım lideri Prof. Stephen J.A. Newton Türk Çay Sektörü ve proje hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

ÇAYMER Takım Lideri Prof. Stephen Newton; Kalite ve tutarlılık yükselecek

Çay'ın sektörel rekabet gücünü ve verimliliği arttırmak için Bilim, Sanat ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteği ve Avrupa Birliği'nin finanse ettiği, "Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi" (TRAC) Projesi takım lideri Prof. Stephen J.A. Newton Türk Çay Sektörü ve proje hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Prof. Stephen J.A. Newton kendini Rize Çayı'na adamış bir İskoçyalı; geçmişte hep yiyecek-içecek sektörüyle iç içe olmuş. dünyanın önemli gıda devlerinden Nestle'de de çalışmış.

 

Uzmanlık alanları değişim yönetimi ve uluslararası yönetişimi kapsıyor; Rusya , Avrupa , Avustralya ve çevresi dahil  olmak  üzere  dünyada  istenen her yerde misafir öğretim üyeliği de yapıyor. Kırk yılı aşkın uluslararası danışmanlık ve  öğretim  deneyimine sahip olan Prof. Newton , Malta, Tacikistan, Moldova, Kırgızistan, Ukrayna, Rusya , Türkiye,  Sırbistan,  Slovakya ve kendi ülkesi Birleşik Krallık hükümetlerinin yanı sıra Avrupa Birliği, UKAID, BM ve EBRD için birçok teknik projeyi yönetmiş .

 

Dunya gıda devlerinde çalışmış bir lider

 

Nestle'de  Genel Müdür olarak çalışırken yürüttüğü projelerden biri "Nestea" imiş. Rasyonel olduğu kadar mizah duygusuyla da büyük saygı gören Prof. Newton, ecza sanayiinden madenciliğe, tekstilden tarım ürünlerine uzanan bir yelpazede yeni ürünlerin geliştirildiği birçok alanda ve sektörde geniş deneyime sahip.

 

Halihazırda Malta 'da yerleşik olan Hoca, öğretim ve danışmanlık hizmeti veriyor, birçok hobiye sahip ve iklimin keyfini çıkarıyor.

 

"ÇAYMER heyecan verici bir proje"

 

Project Group International (P GI), Rize'de yürütülen ve kendisinin çok heyecan verici bulduğu Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇAYMER) projesini yönetmek üzere davet edilmiş; çok zorlu olan görev tanımını okuduktan sonra, görevi memnuniyetle kabul etmiş. Ekibinde, Sri Lanka'dan uluslararası çay uzmanı dahil olmak üzere yönetim ve işletme alanında yüksek nitelikli 20 uzmanın yanı sıra, proje yönetimi ve lojistiği işlerini yürüten harika 3 Rizeli var; ayrıca Ankara, Samsun ve Londra'daki PGI danışmanları tarafından destekleniyor.

 

Projenin temel paydaşları ve yararlanıcıları arasında, Karadeniz bölgesindeki 240 'ya yakın KOBİ, projenin Nihai Yararlanıcısı olan Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) ve Operasyon Koordinatörü olarak Rize Ticaret Borsası (RTB) yer alıyor. Hem RTSO hem de RTB, ÇAY­ MER projesine büyük  destek  veriyorlar; ayrıca RTE Üniversitesi ' ndeki meslektaşları da harika işbirliği yapıyor.

 

Prof. Newton için özellikle çekici olan unsur, RTE Üniversitesi' nden Türk profesörler ile çalışma fırsatı olmuş , bunların başında , birer zirai bilimler uzmanı olan Rektör Prof. Hüseyin Karaman ile Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Fatih Seyis geliyor .

 

ÇAYMER Nisan 2018'de hazır

 

Bundan 7 yıl önce tasarlanan ve bu yıl tamamlanacak olan ÇAYMER projesi , en son teknolojiye sahip ekipmandan siyah ve yeşil çay üretim ve paketleme hatlarında çayların üretileceği, hemen yanındaki binada yer alan laboratuvar kompleksinde test edileceği biçimde yapılandırılmış . Binanın birinci katında mikrobiyolojik, kimyasal ve toprak analizleri ile ürün geliştirmenin yapılacağı 5 laboratuvar var. Zemin katta ise 100 kişilik konferans ve eğitim salonunun yanı sıra çay tadım salonu yer alıyor. Üst katta ise 20 kişilik toplantı ve sunum salonu, kütüphane ve idari ofisler var.

 

Merkezin hizmete alınmasından sonra, çay işleme faaliyetleri Nisan 2018 ' in ikinci yarısında başlayacak ve tüm personel Temmuz 2018 sonuna kadar işe alınmış ve eğitilmiş olacak. Proje kapsamında, Birleşik Krallık'a ve Sri Lanka 'ya Şubat ve Mart 2018 aylarında iki teknik inceleme  gezisi yapılacak; bu gezilerde çay sektöründen 25 katılımcı uluslararası pazarlama ve çay üretimi konularını inceleyecekler.

 

Ekim 2016 'dan bu yana büyük çalıştaylar, konferanslar, bilgi toplama araştırmaları yapılmış ve ulaşılan analiz sonuçları ÇAYMER için Yol Haritası ve İş Planları'nın yanı sıra bazı KOBİ' lerin pilot pazarlama planlarına dayanak oluşturmuş.

 

''Vergi koruması kaldırılmalı"

 

ÇAYMER ' in esas görevi araştırma, ürün geliştirme, çay yetiştiricileri ve üreticilerine eğitim verme ile ulusal ve uluslararası pazarlamaya yeni yaklaşımlar getirme şeklinde ifade ediliyor. KOBİ'lere ve çay sektörünün tamamına danışmanlık hizmetleri de verilecek.

 

Türk çay pazarı halihazırda yüksek gümrük vergileriyle korunuyor ; ancak, Türk çayının uluslararası pazarlara bugün olduğundan daha yüksek oranlarda girmesini istiyorsak, bu korumanın kaldırılması zorunlu görünüyor.

 

Günümüzde Türk çayı bir emtia muamelesi görüyor ve ürünün büyük çoğunluğu yurt içinde tüketiliyor. Kalitesi büyük değişkenlik gösteriyor; ÇAY­ MER'in sayesinde kaliteyi ve tutarlığı yükseltmek mümkün.

 

Çay üreticisi KOBİ ' ler, mevsimlik ve kayıtdışı işçilik, çayın yetiştirilmesine pek  ilgi  duymayan,  fabrikasından ve arazisinden uzakta  mülk sahipleri gibi birçok sorunla karşı karşıya. Örneğin, arazi üzerinde otel ve konut inşa etmek, çay yetiştirmekten daha karlı duruyor. Bölgenin ihtiyaç duyduğu laboratuvar ve test tesisleri bölgeden çok uzakta.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık